Ha azt szeretnéd, hogy a gyermeked elegendő vitamint kapjon, nem szükséges rögtön nagy mennyiségben vitamin-kiegészítőket vásárolnod. Sokkal fontosabb, hogy figyelj a táplálkozási szokásaira és dolgozz azon, hogy javítsd azokat.
Teljes kiőrlésű kenyér és kevesebb koffein
A fehér kenyér kevésbé laktat, mint a teljes kiőrlésű. Ezt különösen a diétás anyukák tudják. De tudtad, hogy a fehér kenyér képes csökkenteni a kalciumot, amely fontos a növekedéshez, valamint a cinket, a szelént és a B-vitaminokat? Az uzsonnára inkább pakolj a fiadnak vagy lányodnak teljes kiőrlésű kenyeret vagy kiflit. A fehér kenyeret fogyasztva a szervezet nehezebben fogadja be a magnéziumot, és ezáltal kevésbé hatékonyan hasznosítja a foszfort és a kalciumot. A teljes kiőrlésű kenyérrel nemcsak, hogy a kicsi nem lesz éhes, de a szükséges vitaminokat sem veszti el.
Az uzsonnákhoz kapcsolódik az ital kérdése is. Tudod, mit iszik a gyermeked az iskolában? Adsz neki kulacsot meleg teával, vagy hagyod, hogy italokat vásároljon az automatákból? Mindkét lehetőség problematikus lehet. A lehetséges problémát a koffein okozza. A fekete tea, kóla vagy az automaták hasonló italai semlegesítik a B1-vitamint és szükségtelen kalcium-, vas- és káliumkiválasztást okoznak a vizelettel. Készíts neki gyümölcsteás termoszt iskolába vagy válassz könnyű gyümölcslevet vízzel hígítva.
Nyers zöldségek és kevesebb cukor
A főtt és párolt zöldség nem az igazi. A zöldség természetesen tele van ásványi anyagokkal és vitaminokkal, ezért kár lenne, ha ezek melegítéskor elvesznének. Ez nem jelenti azt, hogy meg kéne szüntetned a zöldségek párolását és főzését. Elég, ha több nyers és lehetőleg leveles zöldséget iktatsz az étrendjébe. Ne felejtsd el a szendvicseket és a teljes kiőrlésű zsemléket felpezsdíteni, például uborkával vagy salátalevéllel.
A zöldség ugyan gyógyszer, de ha cukorral egészíted ki, minden jót elnyomsz a zöldségből. A cukor, hasonlóan a fehér kenyérhez, csökkenti a fontos kalciumot, és a bélben való telítettsége savakká alakulhat át, amelyek károsak a vitaminokra és ásványi anyagokra. A savas környezet emellett pusztítja az immunitást segítő „jó” baktériumokat. Hogyan csökkentsd tehát a cukor mennyiségét az étrendben? A csemetéd étkezési szokásait azzal befolyásolhatod, hogy jó példát mutatsz. Ne vásárolj szükségtelenül csokoládét és édességet tartalékolásra, inkább tartogass édességet a spájzban csak különleges alkalmakra. Édességet inkább gyümölcsökkel helyettesítsd, vagy otthon süss mézzel vagy répával édesített süteményeket. Ez a kis erőfeszítés megéri.
Vitaminbevitel betegség alatt
Az influenza és a mandulagyulladás rendesen megbolygathatja a vitaminokat. A rosszabb beépülést nemcsak a szervek működési zavarai okozzák, hanem a gyógyszerek is befolyásolják. Az antibiotikumok elpusztítják a B- és K-vitaminokat a belekben, az aszpirin csökkenti a C-vitamin termelését. A megoldás magától kínálkozik – minél kevesebb vitamin van a pici szervezetében, annál többre van szüksége az étrendből. Ha gyermekednek nincs étvágya, nem tehetsz semmit, jobb várni. De ha inni nem akar, azt semmiképpen ne engedd meg. Kis adagokban, kanalanként biztosan tudsz majd valamilyen folyadékot juttatni belé. Amint megjön az étvágya, készülj fel és legyen kéznél a megfelelő vitaminadag:
- Ha hajlandó enni, kerüld a cukros tejet, mert nyálkásít és nehezen emészthető. Továbbá, a cukorka tabu maradjon, mert a cukor elsavasítja a szervezetet, lásd fent.
- Az influenzás vagy mandulagyulladáskor tapasztalt éhség ellen a rizssliz vagy rizs, teljes kiőrlésű keksz, reszelt alma vagy répadara bizonyult hatékonynak, amelyek fontos vitamin- és folyadékforrást jelentenek. Gyomorproblémák esetén a banán is megfelelő.
Néhány tipp a végére
- Gyermeked könnyebben elfogadja az egészséges uzsonnákat, ha bevonod őt az elkészítésükbe.
- Dobj fel uzsonnát és házi ételeket érdekesen elkészített zöldséggel vagy gyümölccsel. Mit szólnál például a kockára vágott dinnyéhez? Elnyomja az édesség utáni vágyat és tele van folyadékkal és tápanyagokkal.
- Kezdj el több mézet használni. Édes és egészséges. Inkább egy teljes kiőrlésű kenyér mézzel, mint egy fánk.
- Próbálj meg alternatív édességeket találni, például különféle almás vagy diós rudakat. Ezek helyettesíthetik azokat az édességeket, amelyeket a gyerkőc megszokott, és amelyek nem tesznek jót az egészségnek.